Hizmet Sözleşmesi

1- Taraflar

1.1: Bu sözleşmede hizmeti sağlayan taraf Bafista Hosting - Egemen Ergel. (“Bafista” olarak anılacaktır) ile sitede "Hesap İşlemleri" başlığı altında "Kayıt ol" başlığı altında detayları ile belirtilen kişi/kurum (“Müşteri” olarak anılacaktır) Bafista 'ya ait olan http://www.bafista.com internet adresinde faaliyet gösteren internet sitesinin(‘Site’ olarak anılacaktır) kullanımı ve bu site üzerinden satın alınacak hizmetleri aşağıda belirtilen madde ve koşullar ile imza altına alınmış sayılacaktır.

1.2: Taraflar iş bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.


2- Konusu

2.1: İş bu sözleşme müşteri tarafından site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarında kayıt işleminde vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında Bafista’ya ödeyeceği ücretleri düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir. 

2.2: Üyelik bilgileri müşteri tarafından siteye üye olunma sırasında girilen bilgilerdir. Bu bilgiler yapılan işlemlerde kullanılacağından müşteri ve üyelik bilgilerinin hatasız eksiksiz ve doğru beyanı müşteri sorumluluğundadır. Eksik veya yanlış bilgi girişi sebebiyle doğabilecek her türlü olumsuzluktan müşteri sorumludur. 

2.3: Site üzerinden Bafista tarafından müşterilere verilen hizmet başlıkları şunlardır:

2.3.1 Alan adı tescil işlemleri,(domain) 2.3.2 Web Hosting servisleri (website yayını, bayi hosting hizmeti ve eposta hizmeti),

2.3.3 Sunucu Kiralama,

2.3.4 Sunucu barındırma,

2.3.5 Sanal Sunucu, Bulut Sunucu,

2.3.6 SSL sertifika tescili,

2.3.7 Yazılım kiralama hizmetleri,

2.3.8 Bu hizmetlere yönelik danışmanlık destek servisleri.


3- Sorumluluklar

3.1: Bafista, müşterinin site üzerinden sipariş olarak ilettiği hizmetleri sağlayacaktır. Siparişin kabulü mesajı ile Bafista ilgili ücreti tahsil ettiğini kabul edip söz konusu siparişte belirtilen hizmeti vereceğini taahhüt edecektir.

3.1.1: Hizmet süresince Bafista, belirlenen kapasitede hizmeti kesintisiz sağlamak için gereken tüm özeni gösterecektir. Hizmete ait kullanım istatistiklerine müşterinin erişimini sağlayacaktır.

3.1.2: Bafista, işbu sözleşme çerçevesinde sağlamayı üstlendiği hizmeti yürürlükteki kanun, yönetmelik ve tebliğlere uygun olarak sağlamayı taahhüt eder. Ancak Bafista, sağlamayı üstlendiği hizmetleri Türk Telekom ve/veya diğer operatörlerin hatlarında meydana gelebilecek hata ve / veya sorunlar, acil yada planlı bakımlar veya buna benzer Bafista'nın kusurundan kaynaklı olmayan zorlayıcı sebepler nedeni ile gereği gibi sağlayamadığı takdirde, Bafista herhangi bir veri kaybından , erişimin sağlanamamasından veya sair durumlardan sorumlu olmayacaktır. Müşteri, böyle bir halde Bafista'dan herhangi bir tazminat talebinde bulunmayacağını ve sayılan bu ve benzeri durumların Müşteri için haklı fesih nedeni olmayacağını kabul etmiştir.

3.1.3: Müşteri'ye ait ve Bafista tarafından barındırılan sunucu ve sanal sunucuların içerik güvenliğinden Bafista sorumlu değildir.

3.1.4: 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında Erişim Sağlayıcıları Birliği ve/veya direk olarak mahkemelerden, savcılıklardan ve diğer kamu kuruluşlarından gelecek talepler yazılı ve kanun kapsamında olması halinde Bafista, Müşterinin talep edilen teknik bilgilerini ilgili makamlara bildirmekle yükümlüdür. Bu hallerde Bafista, gizlilik yükümlülüğünü ihlal etmiş sayılmayacaktır.

3.1.4: Bafista, teknik özellikleri, hizmet alımında belirlenmiş olan hizmeti yıllık %99 kullanılabilirlik oranı ile sağlamayı kabul eder. Mücbir sebepler, Türk Telekom A.Ş. ve/veya diğer operatörlerden kaynaklanan arızalar, Bafista'nın sorumlu olmadığı veya sınırlı sorumlu olduğu durumlar ve acil yada planlı bakımlar yıllık %99 kullanılabilirlik garantisi dışında olup, bu gibi durumlarda Bafista, sorunun cözülmesi için elindeki tüm imkanları kullanacaktır.

3.2: : Ödeme şekli, kdv farkları sipariş sırasında çıkartılacak toplam miktar ile belirtilerek müşterinin aylık veya yıllık ödeme tercihlerine göre ödemesi gereken ücretler Bafista tarafından bildirilecektir.

3.3: Sipariş kabulü ve işlemlerin onaylanmasından sonra Bafista, müşteri siparişi detayında bulunan hizmete ilişkin kontrol panel, ftp, sql ve e-mail kullanıcı adları ve şifrelerini müşteriye iletecek ve hizmet başlamış olacaktır. İlgili hesapların ve şifrelerin sorumluğu müşterinin sorumluluğunda olup bu konulardan doğabilecek zarar ve ziyandan müşteri sorumlu olacaktır.

3.4: Müşteri aldığı hizmet dahilinde Bafista tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder. Müşteri, hosting hesabından faydalanırken Bafista tarafından yayınlanan her türlü ihtar yada bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder. Müşteri, almış olduğu bulundurma hizmetinde kendisine ücretsiz ve sınırsız olarak verilen hizmetleri yine ücretli ya da ücretsiz ve/veya sınırlı ya da sınırsız olarak üçüncü kişilere dağıtamaz, satamaz.

3.5: Müşteri hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya veya programlara erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı herhangi bir problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde zararı karşılamayı taahhüt eder.

3.6: Müşteri, Bafista sitesinden aldığı (alan adı, hosting ve diğer hizmetlerin)kullanılması sırasında yürürlükte olan veya sözleşme süresince yürürlülüğe girecek olan vergi, harç ve benzer yükümlülüklerin kendisine ait olduğunu ve karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.

3.7: Müşteri , Bafista 'nden aldığı barındırma hizmeti dahilin de barındırdığı tüm dosya, doküman ve programlardan, web sitesi ve e-mail hizmetleri ile kullanacağı ve faydalanacağı tüm işlemlerden kendisi sorumlu olduğunu kabul eder. Söz konusu veri, bilgi ve beyanların yasalara aykırılığından doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kendisi karşılamayı kabul ve taahüt eder. İş bu konuda doğabilecek sorunlardan Bafista 'e herhangi bir kusur iletilemez. Bafista sayfaları yayınlamadan önce gözden geçirmez, doğrulamaz, ciro etmez veya kullanıcı tarafından yapılmış sayfalar için herhangi bir şekilde bir sorumluluk almaz. Bafista kullanıcı hesaplarını bu ana hatları ihlal ettiği için veya başka bir sebeple veya Bafista ' in kendi veya kullanıcılarından herhangi birinin işine zararlı olduğuna inandığı için fesih edebilir. Bafista hukuka aykırılık eden filleri ve eylemleri öğrendiğinden itibaren müşteriye haber vermeden yayından kaldırma ve silmek hakkına sahiptir.

3.8: Bafista, sağladığı hizmet içerisinde bulunan müşteri verilerinin hatalı kullanımlarından, veri içeriklerinden, e-mail ile kullanılan tüm verilerden doğabilecek hiç bir maddi veya manevi zararlardan sorumlu tutulamaz. Bu verilerin yedekleme ve saklama yükümlükleri müşteriye aittir. Bafista müşterinin tüm verilerini düzenli bir biçimde yedekleme ve bakım işlemine tabi tutacaktır. Fakat buna rağmen Bafista hizmetlerinde meydana gelebilecek kesinti veya veri kaybından dolayı oluşabilecek hatalardan, zarardan ve ziyandan Bafista sorumlu değildir. Tüm hosting servis bedelleri müşteri tarafından Bafista 'e ödenmediği taktirde servis süresi bitiminde Bafista tarafından askıya alınır. Askıya alınan hosting servisinin verilerinin (tüm yazılımlar ve datalar) saklanması konusunda Bafista 'nin hiçbir yükümlülüğü yoktur. Bafista 'nde barındırılan tüm verilerin yedeklenmesi ve arşivlenmesi sözleşme metninde aksi belirtilmediği sürece müşterinin sorumluluğundadır.

3.9: Bafista, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş domain name tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen domain name'in sahibi müşteridir. Bafista bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda domain name üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri tarafından domain name üzerinde bir düzenleme, değişiklik ve transfer taleblerini Bafista en kısa sürede yapacaktır.

3.10 Müşteri, Bafista 'inden aldığı hosting hizmeti çerçevesinde kesinlikle SPAM eposta (toplu mailing) gönderemez. İnternet kullanıcılarını içerik, sıklık yada dosya boyutu açısından rahatsız edecek eposta gönderimleri yapamaz. İnternet kullanıcılarına istekleri dışında toplu ticari tanıtım eposta gönderimleri yapamaz. Bafista bu tip durum da müşteriyi uyarmaksızın hesabını askıya alabilir ve/veya hosting sözleşmesini tek taraflı olarak fesh edebilir. Bu tip bir sözleşme feshi durumunda müşteri ye geri ücret ödemesi yapılmaz.

3.11 Bafista servisleri ile aşağıdaki aktivitelerin yapılması kesinlikle yasaktır ve 'Yasak Aktiviteler' olarak değerlendirilir. Bu tip aktivitelerin gerçekleştirilmesi durumunda Bafista servisi sınırlandırma, durdurma veya tamamen iptal etme hakkını saklı tutar.

3.11.1 Spam Gönderimi

SPAM, alıcının isteği dışında toplu ve/veya ticari amaç taşıyan mesajların Internet yolu ile gönderimidir. SPAM gönderimi, Bafista ' ne olan güveni zedelediği gibi, aynı zamanda Bafista sistemlerinde aşırı yüklenmelere sebep olarak, müşterilere sağlanan servislerde aksamalara neden olabilmektedir. Bafista 'nden SMTP röle servisi alanlar, SPAM gönderimi yapamazlar. Kendisine ait bir SMTP sunucusu bulunduran kullanıcılar, Bafista 'nden SMTP röle servisi alsınlar ya da almasınlar, kendi sunucularındaki SMTP röle servisini, SPAM gönderimini kolaylaştıracak şekilde korumasız ve 3. kişi/kurumların kullanımına açık şekilde çalıştıramazlar.

3.11.2 Fikir ve Sanat Eserlerine Yönelik Suçlar

Kişi ve/veya kurumlara ait copyright, tescilli markalar, servis markaları, ticari sırlar, yazılım korsanlığı ve patent haklarına karşı işlenebilecek ve "Fikir ve Sanat Eserleri Yasası", "Markalar Yasası", "Türk Ticaret Yasası", "Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Yasa" kapsamında suç teşkil edecek davranışlar bu kapsamdadır. Ayrıca, kişisel haklara ve özel hayata tecavüz içeren davranışlar.

3.11.3 Genel Ahlaka ve Geleneklere Aykırı Davranış ve Yayınlar

Bafista servislerinin, kamu tarafından kabul görmüş genel ahlak ve geleneklere aykırı davranışları gerçekleştirmek için kullanılması ve/veya buna aracı olunması.

3.11.4 Saldırgan ve Tehditkar Davranışlar

Bafista servislerinin, 3. şahıs ve/veya kurumlara karşı saldırgan ve tehditkar davranışlar içerecek şekilde kullanımı.

3.11.5 Phishing Saldırıları Düzenlenmesi

Phising, kullanıcıların sahte internet sayfaları ve elektronik posta yoluyla kandırılarak kullanıcıya ilişkin kredi kartı bilgileri, banka hesap numaralarından bu hesaba ait internet şifresine kadar birçok özel bilgilerin ele geçirilmesidir.

3.11.6 Diğer Bilgisayar veya Ağlara Yasadışı Yollarla veya Yetkisiz Erişim Başkalarına ait bilgisayar, kullanıcı hesabı veya ağlara yetkisiz veya yasadışı yollarla erişmeye çalışmak ("hacking" veya "hacker" olarak tanımlanan davranışlar) ve sistemlere yasadışı veya yetkisiz şekilde ulaşmayı sağlayacak diğer aktiviteler ("port scan", "stealth scan" v.b. aktiviteler) için kullanılması.

3.11.7 Virüs, Kurtçuk, Truva Atı v.b. Zarar Vericilerin Dağıtımı ile İlgili Aktiviteler

Internet virüsleri, kurtçuk, truva atı gönderimi veya "pinging", "flooding", "mailbombing", "denial of service" gibi, diğer kullanıcıların, Bafista ağını veya buna bağlı diğer ağ, sistem, servis ve/veya cihazı kullanımlarında aksamaya sebep olacak aktiviteler.

3.11.8 Paylaşımlı Sunucularda Aşırı Kaynak Kullanımı

Hosting servisleri kapsamında Bafista 'nin verdiği Web Hosting, E-mail Hosting, Reseller Hosting ve VDS Hosting servisleri paylaşımlı donanımsal platformlar üzerinden verilmektedir. Web Hosting veya Reseller Hosting servisi kapsamında yayında olan bir web sitesinin aşırı yoğun trafik yaratması ya da aşırı kaynak kullanımı; E-mail Hosting veya Reseller Hosting servisi kapsamında kullanılan e-mail adreslerinden yoğun e-mail gönderimi ve/veya alımı yapılması; VDS Hosting servisi kapsamında kullanılan sanal sunucunun aşırı işlemci kullanması veya aşırı trafik yaratması durumlarında, aynı donanımsal platform üzerinden servis alan diğer müşterilerin servislerinin olumsuz etkilenmemesi için Bafista önceden bildirim yapmaksızın kısa süreli veya süresiz hizmet durdurma hakkını saklı tutar. Hosting servisleri ile birlikte verilen aylık trafik ve disk limitlerinin aşılması durumunda, takip eden ayın ilk haftasında ek kaynak kullanım faturası kesilir.


4- Süre

4.1: İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından Bafista 'e iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.

4.2: Sözleşme süresi müşterinin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.

4.3: İlk ödeme ile başlayan ve hizmet periyodu ile belirlenen sözleşme süresi sonra ermeden önce Bafista, Müşteri'nin sisteme kayıt olurken belirttiği e-posta adresine gerekli uyarıları yapacaktır. Bu uyarılar minimum 1 yıllık hizmetler için ; hizmetin sona erme tarihinden 30 gün, 15 gün, 7 gün, 3 gün önce ve hizmet bitiş tarihinde olmak üzere Müşteri'nin kayıtlı e-posta adresine gönderilecektir.


5- Ücret

5.1: İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında sitede belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere KDV sonradan dahil ederek hesaplanır ve müşteriye gösterilerek tahsilat gerçekleşir.

5.2: Bafista önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılan fiyat ve tarife düzenlemeleri , halihazırda hizmet alan Müşteri için , bir sonraki hizmet dönemi için geçerli olacaktır. Müşteri iş bu değişiklikler konusunda şimdiden oluşabilecek değişiklikleri kabul, beyan ve taahhüt eder.

5.3: Döviz cinsinden olan ücretler fatura tarihindeki Garanti bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirası'na çevrilerek ödenir.

5.4: Ücret fatura kesim tarihinden itibaren 5. iş günü sonuna kadar sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile ödeme talimatı var ise kredi kartı hesabından, kredi kartı ile ödeme talimatı yok ise müşteri, Bafista sitesindeki iletişim adresinde belirtilen banka hesap numaralarına veya Bafista 'e elden ödemekle yükümlüdür.

5.5: Ödemenin gecikmesi durumunda Bafista kur farkı ve vade farkı faturası kesme hakkını saklı tutar.

5.6: Bafista, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.


6- Askıya alınma

6.1: Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan müşterilerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı Bafista, müşteriye verilen hizmetlerin tümünü, e-mail, web, ftp hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.

6.2: Bu durumun devam süresince müşteri adına e-mail, web, ftp erişimleri yapılamaz ve e-mail hesapları bloklanarak gelen e-mailler geri çevrilir.


7- Fesih

Müşteri iş bu sözleşmenin herhangi bir maddesine aykırı davranarak sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği takdirde yada iş bu sözleşmenin ön yüzünde beyan ettiği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 15 günden fazla devam etmesi halinde, Bafista hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir. Bu şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında müşteri; kalan süreye bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğini, beyan, kabul ve taahhüt eder. Müşteri hiç bir gerekçe göstermeksizin sözleşme normal süre ile sona ermeden 15 iş günü önce yazılı olarak ihtar etmek şartı ile iş bu sözleşmeyi süresi içerisinde fesih etme hakkına sahiptir. Sözleşmenin sona erme süresinden önce müşteri tarafından fesih edilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenmiş olan ücretleri geri ödeme şeklinde talep etmeyeceğini beyan, kabul ve taahhüt eder.


8- İletişim ve bilgi adresleri

8.1: Taraflar konusu sözleşmeden kaynaklanan her türlü tebligat için taraflar sipariş adresinde belirtilen posta adreslerini yasal ikametgah olarak kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

8.2: Bu adreslere yapılan her türlü tebligat tarafların eline ulaşmasa bile tebliğ edilmiş kabul edilecektir. İş bu adreslere ait değişiklikler diğer tarafa yazılı olarak bildirilmedikçe eski adresler geçerli olacaktır.

8.3: Bafista sözleşme süresi içinde yazışmalarını üyelik bilgilerinde müşterinin belirttiği kontak eposta adresine mesaj, bilgi, yazı, ihtar, ödeme bildirimi, hesap hareket çizelgesi, hesap özeti gönderebilir. Müşteri söz konusu elektronik iletilerin gönderileceği eposta adresini erişilebilir durumda tutacağını kabul ve taahhüt eder. İlgili eposta adresine erişemediği hallerde bildirimlerin alınmadığı yada kendisine ulaşmadığı iddiasında bulunamayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


9- Ücretin ödenmesinde temerrüde düşülmesi

9.1: Müşteri, aldığı hizmetlere karşılık başvuru tarihini takip eden 7 gün içinde ödeme gerçekleştirmediği takdirde temerrüde düşmüş sayılır. Bu durumda Bafista kur farkı faturası kesebileceği gibi hizmetin durdurulması yoluna gidebilir. Alınan hizmetin niteliğinin gerektirmesi halinde, hizmetin durdurulması ve ödeme sonrasında yeniden açılması için ek hizmet ücreti talep edebilir.

9.2: Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere İhtiyati Haciz ve İhtiyati tedbir için başvurması halinde Bafista 'in teminatsız İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen Mahkemelerce teminat istendiğinde, Bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiçbir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


10- Yetkili mahkeme ve icra daireleri

10.1: İş bu sözleşme bununla birlikte 11 madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır. (İmza altına alınma. siparişin internet ortamında Bafista 'ne gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir). Bafista gerek gördüğü taktirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkartabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Müşteri bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

10.2: İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul, Kadıköy Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.